سیستم هیدرولیکی در لیفتراک

در سیستم هیدرولیکی با استفاده از مایع تحت فشار برای تامین انرژی موتور ماشین یا ماشین ،کار می‌کند. پرس‌های هیدرولیک به مقدار کمی مایع فشار وارد می‌کنند تا قدرت زیادی ایجاد کنند.

اصول اولیه سیستم هیدرولیک در لیفتراک به چه صورتی است؟

مایع محصور شده از یک طرف به آن فشار وارد می‌کند. این فشار مایع را به پیستونی در طرف دیگر ظرف فشار می‌دهد که انرژی را به پیستون منتقل می‌کند و آن را به سمت بالا می‌برد.

پیستون نمی‌تواند در جهت مخالف حرکت کند مگر اینکه فشار آزاد شود. از نظر سیستم‌ هیدرولیک‌ لیفتراک، پیستون‌ها شاخک‌ها را بالا می‌برند و تا زمانی که فشار هیدرولیک توسط اپراتور آزاد شود، آنها را بالا نگه می‌دارند.

سیستم هیدرولیک‌ لیفتراک چگونه کار می‌کند؟

در اکثر لیفتراک‌ها، مخزن در چارچوب خودرو یکپارچه می‌شود. این چیزی است که سیال هیدرولیک را نگه می‌دارد.

اجزای سیستم هیدرولیک‌ لیفتراک

پمپ: جریان ثابتی از سیال هیدرولیک را برای تامین شیر کنترل تولید می‌کند. اکثر لیفتراک‌ها از پمپ دنده‌ای استفاده می‌کنند. پمپ از یک جفت چرخ دنده تشکیل شده است که سیال را در جهت مخالف چرخش فشار می‌دهد.

پمپ هیدرولیک لیفتراک
پمپ هیدرولیک لیفتراک

اگر از لیفتراک‌دیزلی و لیفتراک‌دوگانه سوز استفاده می‌کنید پمپ به صورت مستقیم به موتور متصل می‌شود و در طول زمانی که موتور روشن باشد پمپ کار می کند. اگر لیفتراک برقی باشد در تمام مدت پمپ کار نم‌یکند بلکه این مدل لیفتراک‌ها دارای یک میکروسوئیچ هستند و زمانی که اهرم شیر کنترل توسط اپراتور استفاده شود کار می‌کند.

شیر کنترل: جهت سیال را شروع و متوقف می‌کند و محل حرکت سیال را با استفاده از قرقره کنترل می‌کند. بدون شیر کنترل، فشار هیدرولیک‌ لیفتراک بی‌فایده خواهد بود.

شیر تسکین: شیر تسکین از فشار اضافی سیستم که منجر به پارگی شیلنگ‌ها، نشتی اتصالات یا مشکلات احتمالی ایمنی می‌شود، جلوگیری می‌کند. این یک ویژگی ایمنی ضروری و حیاتی در هیدرولیک‌ لیفتراک است.

شیر تخلیه: سیستم هیدرولیک را در برابر فشار بیش از حد محافظت می‌کند. این بخش جزء ایمنی حیاتی فشار هیدرولیک لیفتراک‌ هیدرولیک در نظر گرفته می‌شود.

خط بازگشت: سیال را به مخزن برمی‌گرداند. خط برگشت چرخه هیدرولیک لیفتراک را تکمیل می‌کند.

شیلنگ برگشت هیدرولیک لیفتراک
شیلنگ برگشت هیدرولیک لیفتراک

انواع سیالات مورد استفاده در فشار هیدرولیک لیفتراک شامل سیالات پایه آب، سیالات نفتی و سیالات مصنوعی می‌باشد. سیالات مبتنی بر آب در برابر آتش مقاوم هستند اما به اندازه سایر انواع روغن کاری ندارند. سیالات مبتنی بر نفت به سیستم هیدرولیک با مواد افزودنی سفارشی می‌شوند و محبوب‌ترین هستند. سیالات مصنوعی برای سیستم‌های دمای بالا و فشار بالا مفید هستند. نکات مهم تعمیر و نگهداری لیفتراک‌ هیدرولیک مانند انواع دیگر لیفتراک‌ها، وسایل نقلیه بالابر هیدرولیک نیاز به تعمیر و نگهداری معمول دارند.

برخی از وظایف ضروری عبارتند از:

  • مایع موجود در مخزن را تقریباً هر ۴۰۰۰ ساعت یکبار تعویض کنید.
  • فیلتر‌ هیدرولیک را تقریباً هر ۲۰۰۰ ساعت یکبار تعویض کنید.
  • سیلندرها را از نظر نشت هوا یا مایع بررسی کنید.
  • پمپ را از نظر ساییدگی معمول یا زودرس بررسی کنید.
  • مهر و موم ها را از نظر پوسیدگی و ترک بررسی کنید.
  • چنگال و  زنجیر‌ لیفتراک را برای عملکرد ایمن بررسی کنید.

هیدرولیک در لیفتراک چگونه کار می‌کند؟

با استفاده از سیلندرها، سیستم هیدرولیک‌ لیفتراک بسیار شبیه به نمونه مایع محدود عمل می‌کند. سیلندرها لوله های مهر و موم شده با یک میله درج شده هستند. همان‌طور که خطوط هیدرولیک سیال فشار را وارد لوله می‌کنند، میله به بیرون رانده می‌شود زیرا سیال به دنبال مسیری با کمترین مقاومت است. مقاومت برای عبور سیال از طریق شیلنگ‌ها و اتصالات روی اجزای مختلف که از طریق فشار هیدرولیک تغذیه می‌شوند. هیدرولیک را به یک مخزن پمپ می‌کند. پمپ فشاری را ایجاد می‌کند که سیال را از طریق سیستم هیدرولیک‌ لیفتراک حرکت می‌دهد.

مشکلات رایج سیستم هیدرولیک‌ لیفتراک چیست؟

مشکلات زیادی وجود دارد که می‌تواند سیستم هیدرولیک‌ لیفتراک که یکی از قطعات‌ لیفتراک می باشد را تحت تاثیر قرار دهد، مانند:

۱٫ دکل دریفت

رانش دکل زمانی اتفاق می‌افتد که دکل آسانسور وقتی تحت بار بالا می‌رود، موقعیت خود را تغییر می‌دهد. مشکل ممکن است در ابتدا جزئی به نظر برسد. با این حال، زمانی که به آن رسیدگی نشود، مشکل می‌تواند به سرعت تشدید شود و باعث واژگونی بالابر شود.

۲٫ نشتی شلنگ

شیلنگ‌های سیستم هیدرولیک برای انتقال فشار سیال استفاده می‌شود. اما، شیلنگ به مرور زمان خراب می‌شود و ممکن است ترک بخورد و نشت کند.

سایر عواملی که می‌توانند باعث ترک خوردن یا نشت شلنگ شوند عبارتند از:

استفاده از اتصالات شلنگ نامناسب یا استفاده از نوع ناسازگار مایع هیدرولیک.

۳٫ فیلتر‌مکش

فیلتر‌مکش اگر برای مدت طولانی بدون تغییر بماند ممکن است مسدود شود. در این مثال، فیلتر دیگر نمی‌تواند آلاینده‌ها را از سیال هیدرولیک بگیرد و حذف کند. هم‌چنین می‌تواند جریان سیال هیدرولیک را متوقف کند. مشکلات هیدرولیک چگونه تشخیص داده می‌شود؟صداهای عجیب از آسانسور دمای سیال هیدرولیک بالاتر از ۱۸۰ درجه فارنهایت (۸۲ درجه سانتیگراد) عملکرد آهسته در اولین نشانه از هرگونه مشکل هیدرولیک، تشخیص و رسیدگی به این مسائل مفید است. این تضمین می‌کند که می‌توان یک لیفتراک را قبل از اینکه به طور بالقوه سلامت و رفاه اپراتورهای آسانسور را در معرض خطر قرار دهد، تعمیر یا تعویض کرد.

شرکت اپال ماشین خاورمیانه با سال‌ها تجربه در زمینه تولید و توزیع قطعات انبارداری و انواع قطعات‌ لیفتراک با تضمین کیفیت محصولات را تحویل مشتریان خود می‌دهد.

2 دیدگاه برای “قطعات هیدرولیکی لیفتراک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *