قطعات برقی لیفتراک

باطری لیفتراک

باتری لیفتراک یک وسیله الکتریکی است که انرژی الکتریکی را برای موتور در هنگام راه اندازی قطعات موتور توسط لیفتراک تامین می‌کند و می‌تواند انرژی الکتریکی خروجی توسط ژنراتور را پس از کارکرد عادی موتور لیفتراک ذخیره کند.

باطری لیفتراک اپال ماشین

ژنراتور لیفتراک

ژنراتور در لیفتراک وسیله‌ای الکتریکی می‌باشد که مبدل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی است. قسمت جلویی آن یک قرقره است و یک تسمه انتقال بر روی آن نصب شده است.

استارت لیفتراک

استارت لیفتراک موتور را راه اندازی می‌کند. موتور استارت وسیله الکتریکی است که مبدل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی است. ترمینال استارت دارای دو سیم است، A سرب قطع کننده مدار باتری لیفتراک است و B سیم کشی سوئیچ استارت می‌باشد.

رله لیفتراک

رله لیفتراک اجزای الکتریکی است که برای کنترل جریان‌های بزرگ از جریان‌های کوچک استفاده می‌کند. می‌توان آن را به دو دسته تقسیم کرد:

 1. رله قدرت
 2. رله بوق

ظرفیت خازن لیفتراک

خازن لیفتراک نوعی اجزای الکتریکی انباشته شده است و حجم انباشته شده آن متناسب با ولتاژ متصل است. خازن لیفتراک به خودی خود انرژی الکتریکی مصرف نمی‌کند و دشارژ ذخیره شده با تخلیه به مدار باز می‌گردد.

خازن‌ها می‌توانند ولتاژ مدار را جذب کنند و از تخته‌های مدار مثبت و کوتاه تشکیل شده اند که عموماً برای جداسازی مدار به صورت موازی به هم متصل می‌شوند. منبع تغذیه خازن برد قطع و اتصال کوتاه منبع تغذیه برد اضافی است.

دو صفحه باید توسط یک عایق (به نام دی الکتریک) از هم جدا شوند. سرامیک‌های رسانای دی الکتریک، سلفون، پلاستیک و مواد دیگر.

خازن لیفتراک

چراغ های لیفتراک

چراغ‌های لیفتراک ضروری هستند و بسته به نوع استفاده یا عملکردی که وارد می‌کنید، انواع مختلفی از چراغ‌های ایمنی لیفتراک وجود دارد. به دلیل ترکیبی از چراغ هایی که می‌توانند به لیفتراک ختم شوند.

رایج ترین چراغ‌های لیفتراک چراغ‌های جلو و عقب (یا چراغ های ترمز) هستند. هنگامی که آنها روی لیفتراک پیکربندی می‌شوند، چراغ های جلو در جلوی لیفتراک و چراغ‌های عقب در عقب لیفتراک قرار دارند.

سه لوازم جانبی رایج دیگر برای روشنایی لیفتراک که در طیف گسترده ای از عملیات مفید هستند، چراغ‌های بارق، نورافکن آبی عابر پیاده، و چراغ های قرمز جانبی عابر پیاده هستند.

هنگامی که آنها بر روی یک لیفتراک قرار می‌گیرند، این چراغ‌ها معمولاً در پشت قرار می‌گیرند، جلو و جانبی برای افزایش ایمنی در عملکرد لیفتراک در نظر گرفته شده است.

چراغ لیفتراک

انواع و موارد استفاده از چراغ لیفتراک

چراغ‌های جلو لیفتراک:

اگر روشنایی ضعیفی دارید یا در فضای باز یا شب کار می‌کنید، به چراغ‌های جلو نیاز دارید. چراغ‌های جلو لیفتراک نیز می‌توانند به دید در محیط های کم نور کمک کنند. آن‌ها هم‌چنین می‌توانند به عابران پیاده و سایر اپراتورهای لیفتراک کمک کنند تا لیفتراک را در محیط های کم نور ببینند.

چراغ های عقب لیفتراک یا ترمز:

لیفتراک‌ها معمولاً به چراغ های عقب یا ترمز نیز مجهز هستند. اما اگر لیفتراک از سوی سازنده مجهز به چراغ‌های عقب/ترمز تهیه نشده باشد باید آن را به چراغ عقب یا ترمز به روز کنید. هنگامی که روشن می‌شود، چراغ‌های عقب/ترمز روی لیفتراک نشان می‌دهد که لیفتراک در حال حاضر در حال استفاده است.

این چراغ ها‌به لیفتراک اجازه می‌دهد تا از عقب قابل مشاهده باشد. چراغ‌های عقب/ترمز ممکن است در عملیات لیفتراک مفید باشد که در آن وسایل نقلیه و ترافیک زیادی وجود دارد و به کسانی که پشت لیفتراک هستند از کاهش سرعت یا توقف ناگهانی مطلع می‌شوند.

راهنمای عقب

چراغ‌های استروب لیفتراک، نورافکن‌های آبی و چراغ‌های عابر پیاده جانبی قرمز:

چراغ‌های برق، نورافکن‌های آبی و چراغ‌های جانبی قرمز در لیفتراک مورد نیاز نیستند، اما افزودن این چراغ‌ها می‌تواند به حمایت از اقدامات ایمنی خوب در برخی از محیط‌های کاری کمک کند و عموماً به عنوان یک نور نزدیک یا اخطار است. چراغ‌ها می‌توانند هنگام کار یا معکوس لیفتراک روشن شوند و به عنوان یک نشانگر بصری اضافی عمل کنند که یک لیفتراک می‌تواند حرکت را آغاز کند، سرعت را تغییر دهد یا به سرعت جهت را تغییر دهد.

در حالی که برای اقدامات ایمن در همه عملیات مفید نیست، پیکربندی‌های مختلف نور برق می‌تواند ایمنی را در برنامه های خاص افزایش دهد. نورافکن های آبی عابر پیاده نیز تجهیزات اختیاری هستند که ممکن است ایمنی را در برخی از محیط ها افزایش دهند.

در جایی که تقاطع‌های کور در یک عملیات رایج است، یک چراغ ایمنی عابر پیاده آبی می‌تواند به اپراتورها و عابران پیاده در تأسیسات از نزدیک شدن لیفتراک هشدار دهد. چراغ قرمز عابر پیاده دو پرتو قرمز را در هر طرف لیفتراک ایجاد می کند تا خطوطی را که عابران پیاده باید هنگام نزدیک شدن به کناره ها پشت سر بگذارند را روشن کند. چراغ کناری قرمز ممکن است احتمال برخورد با تاب انتهایی بالابر چرخشی را کاهش دهد.

توجه به این نکته مهم است که چراغ ها، نورافکن آبی و چراغ‌های قرمز جانبی عابر پیاده ممکن است بهترین انتخاب برای برخی کاربردها نباشند. در واقع، مواردی وجود دارد که استفاده از این چراغ‌های اختیاری می‌تواند ایمنی را کاهش دهد. به این معنی است که شما باید قبل از تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه چراغ‌هایی روی لیفتراک خود نصب کنید، برای ارزیابی دقیق و دقیق محیط کار خود وقت بگذارید.

بوق لیفتراک

چه زمانی از بوق لیفتراک خود استفاده کنید؟

برای اپراتورهای لیفتراک، بوق وسیله نقلیه آنها یکی از ابزارهای مهم و پرکاربرد است. هدف آن جلب توجه افراد دیگر، به ویژه عابران پیاده است که از نزدیک شدن یک ماشین سنگین به سرعت در حال حرکت غافل هستند.

هر زمان که لیفتراک به یک تقاطع نزدیک می‌شود، به گوشه‌ای نزدیک می‌شود یا به کسی نزدیک می‌شود که با اپراتور لیفتراک ارتباط چشمی برقرار نمی‌کند تا حضور آن‌ها را تأیید کند، بوق می‌زنند.

در حالی که استفاده مکرر از بوق خودرو به احتمال زیاد منجر به خشم جاده، یا حداقل یک حرکت زشت می‌شود که این مورد در مورد بوق لیفتراک صدق نمی‌کند. افرادی که در داخل و اطراف لیفتراک کار می‌کنند عادت دارند که دائماً بوق آن‌ها را به عنوان یک علامت هشدار دهنده از رویکرد آنها بشنوند.

بوق لیفتراک همراه با چراغ‌های هشدار، آلارم‌های پشتیبان و سایر ویژگی‌های ایمنی، به ایمن نگه داشتن محل کار کمک می‌کند. بر خلاف بوق‌های مجهز به خودروها بوق در لیفتراک‌ها باید به طور مکرر و دائمی استفاده شود تا ایمن‌ترین محیط کار ممکن حفظ شود.

بوق لیفتراک

آلارم گردان لیفتراک

لیفتراک‌ها از نظر تعداد تلفات ناشی از عقب نشینی در رتبه چهارم قرار دارند. اما آنها بیان می‌کنند، بعضی شرایط عملیاتی ممکن است نیاز به استفاده از دستگاه‌های هشدار اضافی مانند هشدارهای پشتیبان داشته باشند. حذف هشدار پشتیبان را در صورتی که توسط سازنده مجهز شده باشد، ممنوع می‌کند.

یک کسب‌ و کار هوشمند می‌تواند با خرید یک زنگ هشدار ساده برای لیفتراک یا سایر وسایل نقلیه صنعتی برقی، از خود و کارمندانش در برابر یک حادثه ناگوار محافظت کند. حتی مدل‌های پیشرفته‌ای وجود دارند که به‌طور خودکار سطح صدای خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که بلندتر از صدای محیط باشد.

به عنوان یک اقدام ایمنی اضافی، ما به رانندگان خود آموزش می دهیم که هر زمان که پشتیبان می‌گیرند، بوق فرمان خود را بوق بزنند. در یک محیط انبار که در آن لیفتراک‌های زیادی به طور همزمان در حال حرکت هستند، عابران پیاده ممکن است صدایی ریتمیک تولید کنند. گزینه دیگر برای ایمنی بیشتر، سیستم دوربین خودرو است. آن را مانند دوربین پشتیبان برای اپراتور خود در نظر بگیرید که به یازده می‌رسد.

الارم گردان لیفتراک

فیوز و جعبه فیوز

فیوزها را به صورت چشمی بررسی کنید و به دنبال علائم گرما باشید (اتصالات ذوب شده یا تغییر رنگ). اگر فیوزهای شیشه ای یا فیوزهایی با پنجره دارید، ممکن است بتوانید فیوز باز یا آسیب دیده را ببینید.

اگر به مولتی متر (VOM) دسترسی دارید، روش‌های مختلفی برای تست فیوزهای شما وجود دارد. می‌توانید با استفاده از حالت تداوم یا حالت مقاومت تست کنید.

برای تست صحیح با استفاده از این روش باید فیوز را از مدار خارج کنید.

در موارد نادر فیوز ممکن است تست بصری و تست تداوم را پشت سر بگذارد اما ممکن است هم‌چنان معیوب باشد. فیوزها گاهی اوقات می‌توانند ظرفیت کافی برای نشان دادن تداوم داشته باشند اما بارهای فعلی را حمل نمی‌کنند.

جعبه فیوز لیفتراک

بهترین روش برای آزمایش فیوز در صورت مشکوک بودن به این موضوع، بررسی ولتاژ است. اگر مراقبت مناسب انجام نشود این می‌تواند خطرناک باشد. مطمئن شوید که لیفتراک را مسدود کنید تا در صورت روشن شدن غیرمنتظره مدار درایو نتواند حرکت کند.

ابتدا باید باتری را وصل کنید. هنگام کار با مدارهای زنده همیشه مراقب باشید. ترمینال منفی مشترک را پیدا کنید. با دنبال کردن کابل منفی کانکتور باتری اولین نقطه اتصال در لیفتراک به راحتی پیدا می‌شود.

به خاطر داشته باشید که لیفتراک‌های برقی شاسی زمینی نیستند. سرب منفی خود را از VOM خود به این ترمینال وصل کنید. اکنون فیوزهای خود را هم در سمت منبع و هم در سمت بار بررسی کنید. شما باید قرائتی دریافت کنید که دقیقاً با ولتاژ باتری لیفتراک شما در هر دو نقطه مطابقت داشته باشد. برای برخی از فیوزهای کنترلی ممکن است لازم باشد کلید را روشن کنید، روی صندلی بنشینید و ترمز دستی را رها کنید تا مدار را قبل از آزمایش روشن کنید. اگر مقدار ولتاژ مناسب را در دو طرف فیوز دریافت کنید، احتمالاً فیوز دلیل مشکل نیست.

اگر می‌خواهید فیوز را حتی بیشتر تست کنید، می‌توانید آن را تحت بار تست کنید. مراقب باشید اگر به درستی انجام نشود می‌تواند خطرناک باشد. اگر احساس راحتی نمی‌کنید لطفا ادامه ندهید. فیوزها ارزان هستند.

اگر هنوز مشکوک هستید فیوز باعث ایجاد مشکل شده است، آن را تعویض کنید.

اگر با دقت کار می‌کنید، روش‌های مسدود کردن مناسب را انجام می‌دهید، و مطمئن شوید که منطقه کار روشنی دارید، می‌توانید مدار را انرژی‌دهی کنید و ولتاژ سمت بار فیوز را بررسی کنید.

اگر هنگام بارگیری مدار، ولتاژ از بین رفت، فیوز را تعویض کنید.

همیشه فیوزها را با نوع، ارزش و اندازه مناسب تعویض کنید. فیوزهای نامناسب می‌توانند آسیب زیادی به دیگر اجزای لیفتراک وارد کنند.

به خاطر داشته باشید که اگر فیوز سوخته پیدا کردید، باید علت را پیدا کنید تا از خرابی‌های بیشتر جلوگیری کنید. اغلب فیوزهای برق در اثر بارگذاری بیش از حد مانند فشار دادن پالت‌های بارگذاری شده در امتداد کف آسیب می‌بینند. در این صورت لیفتراک شما به درستی کار می‌کند و آموزش‌هایی برای اپراتور شما لازم است. اگر اپراتور علت آن نیست، باید به دنبال اتصال کوتاه یا قطعه‌ای باشید که باعث خرابی شده است.

در نهایت درپوش‌ها را تعویض کرده و باتری را دوباره وصل کنید.

شما می‌توانید عکس قطعه لیفتراک مورد نظر خود را به همراه مشخصات دستگاهتان به شماره واتساپ مجموعه اپال ماشین خاورمیانه ۰۹۹۱۲۷۰۹۰۰۱ ارسال نمائید و یا از طریق فرم درخواست پیش فاکتور اقدام کنید.

شرکت اپال ماشین ارائه دهنده انواع قطعات برقی لیفتراک با کیفیت مناسب می‌باشد.

4 دیدگاه برای “قطعات برقی لیفتراک

 1. غفاریان گفته:

  سلام
  استارت لیفتراک تمامی برند ها موجود دارید؟
  استارن برای لیفتراک چینی(یو ان) موجود دارید؟

  • admin گفته:

   با سلام و احترام
   لطفا برای استعلام قیمت با واحد قطعات تماس بگیرین. ۰۲۱۶۶۹۰۴۰۵۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *