استاکر

انواع استاکر

یکی دیگر از تجهیزات حمل وسایل و اشیاء استاکر می‌باشد که به دو دسته تقسیم بندی می شود:

استاکر دستی

استاکر دستی یکی دیگر از انواع بالابرها و تجهیزات انبارداری می‌باشد که معمولاً در انبارها کوچک و حجم بالابری کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل استاکر که از ۵۰۰ کیلو تا ۲ تن تولید می‌شود و معمولاً ظرفیت ۱ تن آن بیشتر از سایر موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارتفاع بالابری در این مدل استاکر معمولاً تا ارتفاع ۶/۱ متر می‌باشد اما تولید کنندگان بسته به نیاز مشتری تا ارتفاع ۳ متر نیز تولید می‌کنند.

استاکر دستی وسیله‌ای است که به جای مولد برق یا موتور با نیروی انسانی حرکت می‌کند. در این دستگاه حرکت جلو و عقب رفتن آن به صورت هل دادن است اما برای بالا و پایین بردن بارها، به جک متصل به دستگاه بانیروی پا ضربه وارد می‌کند.

از این دستگاه بیشتر برای انباری ها و فروشگاه‌ها کوچک به کار گرفته می‌شود.

مشاهده مشخصات استاکر دستی

مزایا:

سرمایه گذاری اولیه نسبتاً کمتری وجود دارد. این دلیل اصلی محبوبیت آنها در انبارهاست. به دلیل سادگی مکانیسم به توجه کمتری از نظر نگهداری نیاز دارند. قطعاتی برای سهولت تعمیرات در مقایسه با استاکرهای برقی در دسترس هستند. تجهیزات مقرون به صرفه و سطح ابتدایی نگهداری بسیار کم

معایب :

جابجایی بارها در یک مرکز بزرگ با استاکر دستی می‌تواند بسیار سخت باشد، استاکر دستی در مقایسه با استاکر برق بیشتر آسیب دیده می‌شود. ظرفیت استاکر دستی ممکن است با میزان کارگران محدود شود. استاکر دستی از  اپراتور تلاش زیادی می‌طلبند که می‌توانند باعث آسیب شوند اگرچه آنها قوی هستند، اما اپراتور به اندازه ظرفیت خود وزنی را می‌تواند جابه جا کند.

استاکر برقی

استاکر برقی مجهزترین و پیشرفته ترین نوع استاکرها  می‌باشد که تمامی حرکات دستگاه و جابه جایی اجناس توسط مولد برق یا باطری انجام می‌گیرد.

در این نوع استاکرها تمامی مراحل انتقال بار به صورت برقی انجام می‌شود.

استاکرهای برقی که توسط مولد مستقیم برق کار می‌کنند دارای یک سیم سیار هستند که بر روی زمین کشیده می‌شوند و به دلیل محدودیت طولی که دارند تا مسافت‌های کوتاهی می توان آن‌ها را جابه جا کرد.

اما استاکرهای برقی که توسط مولد باطری کار می‌کنند دارای باطری‌هایی با قدرت بالا هستند که درون پنل دستگاه تعبیه شده و با کمک آن می توان تا مسافت‌های طولانی حرکت کرده و اجناس را جا به جا کرد.

مشاهده مشخصات استاکر برقی

مزایا :

استاکرهای برقی می‌توانند وزنه‌ها را بدون زحمت حرکت داده، بلند کرده و پایین بیاورند. آن‌ها می‌توانند زمان قابل توجهی را ذخیره کنند و اپراتورها به زمان استراحت کمتری احتیاج خواهند داشت. فشار فیزیکی کمتر، از آنجایی که این استاکر اتوماتیک است و دارای بالابر با قدرت است، احتمال اینکه کاربران با صدمات ناشی از فشار روبرو شوند کمتر است. افزایش بهره وری، از آنجایی که الکتریکی هستند و می‌توانند با سرعتی بسیار سریع‌تر از استاکر دستی پایین بیاورند یا بلند کنند و در محل کار حرکت کنند. جابجایی بارهای سنگین تر، به دلیل اینکه آنها با قدرت کار می کنند، شما مشکلی از تلاش کارگران خود برای کشیدن دستی نخواهید داشت.

معایب :

قطعات الکتریکی در مقایسه با تجهیزات دستی نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری دارند. گران تر، در مقایسه با استاکرهای دستی می‌باشد. باطری‌ها نیاز به آبیاری، شارژ و نگهداری دارند. استاکرهای برقی نیاز به هزینه نگهداری بیشتری دارند. هم‌چنین آموزش بیشتر برای عملکرد ایمن مورد نیاز است.